تبلیغات
جینا | عکسـ ها و مطالبـ داغ - راهنمای جامع قاعدگی دختران و خانمها (پریود یا عادت ماهانه)

home

جینا | عکسـ ها و مطالبـ داغ - راهنمای جامع قاعدگی دختران و خانمها (پریود یا عادت ماهانه)

جینا jina.ir

منوی اصلی

آمار

آخرین بروزرسانی:


موضوع: پزشکی و زیبایی
بسیاری از دختران جوان با وقوع اولین قاعدگی دچتر استرس و سردرگمی شده و از بیان آنچه رخ داده است خجالت میکشند ، در این مقاله سعی داریم اطلاعات مفیدی در مورد قاعدگی دختران،نحوه استفاده از نوار بهداشتی،تامپون و مسائل مربوطه ارائه دهیم.

پریود یا عادت ماهانه

طبیعی است که برای گفتن این خبر کمی احساس خجالت کنید. در بعضی خانواده ها، حرف زدن درمورد مسائلی که مربوط به بدنتان می شود کار سختی نیست. در این نوع خانواده ها حتی ممکن است برای این اتفاق برایتان جشن بگیرند!

اما بعضی خانواده ها هم هستند که در آنها این مسائل کمی خصوصی تر است، به همین خاطر ممکن است آن دختر نداند که چه باید بگوید یا اصلاً به چه کسی باید بگوید. اما این خبر لازم است که حداقل به یکی از بزرگترهای خانواده گفته شود. می توانید آن فرد را به کناری بکشید و خیلی روشن و واضح مطلب را به او بگویید. مثلاً بگویید، "من برای اولین بار عادت ماهیانه شده ام. می تونی کمکم کنی و وسایل موردنیازم را برام تهیه کنی؟"  دختر خانمها حتما ادامه مطلب را بخوانند:


اگر خواهر یا برادرهای بزرگترتان متوجه این موضوع شدند، ممکن است اول کمی دستتان بیندازند. فقط کافی است به آنها بگویید که این اتفاق به این معنی است که بزرگتر شده اید. همین.

تامپون
چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد؟
نکته: تامپون ویژه خانمهاست و دختر خانمها به دلیل احتمال صدمه به پرده بکارت نباید از آن استفاده کنند.
برعکس نواربهداشتی که وقتی خون از واژن بیرون می آید آن را به خود می کشد، تامپون داخل واژن گذاشته می شود. تامپون از ماده ای نرم درست شده است که برای بیرون کشیدن راحت نخی به آن وصل است. سوراخ واژن بین مجرای خروجی مثانه (که ادرارتان از آن بیرون می آید) و مقعد (که مدفوعتان از آن بیرون می آید) قرار گرفته است.

عادت کردن به استفاده از تامپون کمی زمان می برد. داخل هر جعبه تامپون یک دفترچه راهنمای استفاده قرار دارد که به شما توضیح می دهد چطور می توانید از آن استفاده کنید. تامپون ها قابلیت های جذب متفاوت دارند. سعی کنید اول با تامپون های معمولی شروع کنید و بعد اگر لازم بود آن را تغییر دهید. یک تامپون را می توانید برای حداکثر 8 ساعت استفاده کنید.
نگران این نشوید که یک وقت تامپون داخل بدنتان گم شود چون هیچ راه خروجی به جز واژن ندارد.

آیا می توانم در دوران عادت ماهیانه شنا کنم؟
شنا کردن در دوران عادت ماهیانه مشکلی ایجاد نمی کند. اما بهتر است موقع شنا کردن از تامپون استفاده کنید که مایوتان خونی نشود. نواربهداشتی به درد اینکار نمی خورد. تامپون را اگر درست بگذارید از بدنتان بیرون نمی افتد.

تامپون برای خانمهایی که ورزش می کنند هم خیلی خوب است. بااینکه استفاده از نواربهداشتی هم خوب است اما ممکن است کمی ایجاد ناراحتی کند.

همه می گویند باید با گذاشتن نواربهداشتی و تامپون خود را برای عادت ماهیانه آماده کنید. اگر اینکار را نکنم چه می شود؟
اگر این اتفاق بیفتد، این انتخاب ها را دارید: از یکی از دوستانتان قرض بگیرید یا اگر در مدرسه بودید به ناظم یا مشاور اطلاع دهید تا آنها وسایل لازم را برایتان فراهم کنند. می توانید با خانه هم تماس بگیرید تا پدر یا مادر وسایل موردنیاز را برایتان بیاورند. اگر چاره ای نداشتید می توانید چند لایه دستمال کاغذی را روی هم بگذارید و داخل لباس زیرتان قرار دهید تا از کثیف شدن لباس های دیگرتان جلوگیری شود. بعد می توانید با خیال راحت منتظر بمانید تا نواربهداشتی برایتان بیاورند.

اگر خجالت می کشید به مشاور یا ناظم مدرسه بگویید که عادت ماهیانه شده اید، می توانید آن را روی یک تکه کاغذ بنویسید و به آنها بدهید.

اگر لباس زیر و شلوارم خونی شد چه کنم؟
وای نه! پشت شلوارتان خونی شده است—حالا چه باید بکنید؟ این اتفاق تقریباً برای همه دخترها می افتد. گاهی اوقات این اتفاق وقتی می افتد که در خانه نیستید و نمی توانید لباستان را فوراً عوض کنید. اما اگر ژاکت یا سوی شرت تنتان باشد می توانید آن را درآورده و دور کمرتان ببندید. بعد یک نواربهداشتی نو پیدا کنید و آن را تعویض کنید تا خون بیشتری به شلوارتان نریزد.

به محض اینکه توانستید، لباستان را عوض کنید. باید لباس زیر و شلوراتان را خیلی زود با آب سرد آب بکشید. بعضی وقت ها لکه از بین می رود و بعضی وقت ها هم شسته نمی شود. برای اینکه این اتفاق برایتان نیفتد، نواربهداشتیتان را تند تند عوض کنید و همیشه در کیفتان نواربهداشتی یا تامپون اضافه داشته باشید.

برای اطمینان بیشتر بهتر است در این روزها شلوارهای مشکلی یا تیره رنگ بپوشید که رنگ خون مشخص نشود.
گزیده هایی از هفته نامه سلامت در مورد
قاعدگی
امروزه میانگین سن اولین عادت ماهانه در دختران حدود 12/5 سالگی است. البته اولین قاعدگی ممكن است به‌طور طبیعی زودتر از این یا دیرتر حتی تا 16 سالگی به تعویق بیفتد. اما اگر تا 16 سالگی دختری قاعده نشود، به بررسی پزشكی نیاز دارد.
(منظور از دوره‌های ماهانه، از زمان شروع خونریزی تا‌ آغاز خونریزی بعدی است.) به همین دلیل اولین دوره‌های عادت ماهانه معمولا نامنظم است. در دو سال بعدی تخمك‌گذاری منظم‌تر می‌شود. دوره ماهانه به‌طور طبیعی ممكن است 21 تا 35 روز طول بكشد. اما اغلب دوره‌ها نزدیك به میانگین این دوره‌ زمانی یعنی حدود 28 روز طول می‌كشد.
هورمون‌هایی كه توسط تخمدان بعد از تخمك‌گذاری (كه اواسط هر دوره‌ ماهانه رخ می‌دهد) تولید می‌‌شوند، خود موجب تولید هورمون‌های دیگری می‌شوند كه انقباضات دردناك عضلات رحم را در هنگام قاعدگی
سبب می‌شوند. حدود نیمی از زنان این انقباضات دردناك (كرامپ) را تجربه می‌‌كنند. در دو سال اول پس از شروع قاعدگی كه تخمك‌گذاری كمتر رخ می‌دهد، دختران معمولا در همه دوره‌ها این درد را تجربه نمی‌كنند.
چرا بعضی دخترها زودتر پریود می‌شوند و بعضی دیرتر؟
سن شروع قاعدگی تحت تاثیر عوامل بسیاری است كه یكی از آنها مثل همیشه <ژنتیك> است. اگر مادر و یا خواهرهای فرد در سنین كمتری برای اولین بار خونریزی ماهانه داشته‌اند، احتمال چنین‌ واقعه‌ای در شخص بیشتر است. عوامل دیگری چون تغذیه، نژاد و ورزش‌های سنگین، نیز در زمان شروع قاعدگی موثر هستند. شاید بزرگترین علتی كه باعث زودتر قاعده شدن دختران امروزی نسبت به گذشته‌ها شده، تغذیه بهتر و مناسب‌تر دختران در سال‌های اخیر باشد.
چه مقدار خونریزی در هر پریود طبیعی است؟
همان‌طور كه قبلا گفتیم معمولا در دو سال اول بعد از شروع قاعدگی تخمك‌گذاری نامنظم است، بنابراین میزان خونریزی هر دوره نیز ممكن است تغییر كند. میزان جریان طبیعی خونریزی كمتر از یك چهارم فنجان در هر دوره است كه این مقدار می‌تواند 10-15 نوار بهداشتی را كاملا خیس كند. با این وجود مشكل می‌توان تخمینی زد كه میزان خون از دست رفته در هر دوره چقدر است.

اگر خونریزی شما به حدی شدید باشد كه نوار بهداشتی با قدرت جذب بالا را در كمتر از یكی دو ساعت كاملا غرق در خون كند، توصیه می‌كنم به پزشك خود مراجعه كنید. اگر در بیش از یك دوره شما دریافتید بیرون رفتن بیش از دو ساعت بدون تعویض نوار بهداشتی غیر ممكن است، این خونریزی به قدری شدید است كه نیاز به توجه پزشكی دارد.
هر دوره، خونریزی چقدر باید طول بكشد؟
هر دوره خونریزی به‌طور طبیعی 3 تا 7 روز طول می‌كشد. طولانی شدن خونریزی می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های جدی باشد. گاهی به ندرت اولین علامت اختلال انعقاد خون به این شكل بروز می‌كند كه خونریزی ماهانه قطع نمی‌شود.

اختلالات دیگر از جمله بعضی نقایص مجاری تناسلی و بارداری، عفونت‌ها و اختلالات غدد مترشحه داخلی هم می‌توانند طول دوره را افزایش دهند. در هر صورت اگر یك دوره بیش از 13 روز طول بكشد، وقت آن است كه پزشكتان را ملاقات كنید.
 الان چند روز است كه از زمان پریود من گذشته ولی هنوز خونریزی نداشته‌ام. چه كار باید كرد؟
اگر یك دوره خونریزی ماهانه رخ ندهد درحالی كه 2-3 سال گذشته و قاعدگی‌ها به طور منظم هر 21-35 روز رخ می‌داده، باید به پزشك مراجعه كرد تا علل متعدد این غیبت بررسی شود. از آنجایی كه حاملگی شایع‌ترین علت تاثیر قاعدگی است، اول از همه باید حاملگی رد شود. بیماری‌های حاد، فشارهای هیجانی و تغییرات سریع در وزن هم از علل شایع تاخیر در خونریزی ماهانه هستند.
من چندین ماه است كه خونریزی نداشته‌ام، در حالی كه مطمئنم حامله هم نیستم. علت چیست؟
به غیر از حاملگی، اختلال هورمونی، بیماری‌های مزمن، اختلالات خوردن، تغییرات وزن، شركت در رقابت‌های ورزشی و فشار هیجانی از شایع‌ترین علل قطع طولانی مدت قاعدگی محسوب می‌‌شوند. البته اغلب به‌جای قطع كامل عادت ماهانه، حالت‌های نامتعارف و غیرمعمولی رخ می‌دهد، مثلا ممكن است هر 2 هفته یك‌بار خونریزی داشته باشید یا بعد از مدت‌ها قطع عادت، خونریزی شما 14 روز یا بیشتر طول بكشد. به این وضعیت اختلال كاركردی خونریزی رحم گفته می‌شود كه به‌دلیل عدم تنظیم صحیح دوره‌ها توسط سیستم عصبی مركزی است. در این حالت نیز بررسی‌های پزشكی ضروری است.
هورمون‌هایی كه توسط تخمدان بعد از تخمك‌گذاری (كه اواسط هر دوره‌ ماهانه رخ می‌دهد) تولید می‌‌شوند خود موجب تولید هورمون‌های دیگری می‌شوند كه انقباضات دردناك عضلات رحم را در هنگام قاعدگی سبب می‌گردند. به غیر از حاملگی، اختلالات هورمونی، بیماری‌های مزمن، تغییرات وزن، ورزش و فشارهای روحی از شایع‌ترین علل قطع طولانی‌مدت
قاعدگی هستند
 آیا شستشوی محل در این دوران مشكل ایجاد می‌كند؟

نه تنها این موضوع صحیح نیست بلكه اتفاقا باید بهداشت فردی در این دوران با دقت رعایت شود و حتما محل را بعد از هر بار دستشویی یا تغییر نوار بهداشتی با آب ولرم شستشو داده، با دستمال كاغذی خوب خشك كرده و از نوار تمیز استفاده كنید. گرفتن دوش ولرم (كه بهتر است سر پا باشد) در تسكین درد و ناراحتی این دوران تاثیر داشته و شما را بانشاط می‌كند.
قاعدگی دردناک
این بیماری که در شروع دوران قاعدگی در خانمهایی که به سن بلوغ می رسند دیده می شود معمولاٌ پس از گذشت چند سال از سنین بلوغ و بالاخص پس از زایمان از شدت آن کاسته می شود.
    دیسمنوره یا قاعدگی دردناک به دو دسته تقسیم می شود :
در نوع اولیه این بیماری که در شروع دوران قاعدگی در خانمهایی که به سن بلوغ می رسند دیده می شود معمولاٌ پس از گذشت چند سال از سنین بلوغ و بالاخص پس از زایمان از شدت آن کاسته می شود.
در نوع ثانویه این بیماری بعلت بیماریهای لگن از جمله اندومتریوز ایجاد می شود. ترشح نوعی اسیدهای چرب شبه هورمونی بنام پروستاگلاندین باعث انقباض عضلات رحم می شود و باعث بروز دیسمنوره می گردد.
اندومتریوز بیماری است که در آن سلولهای رحم در خارج از رحم رشد می کنند. این سلولها معمولاٌ تحت تاثیر هورمونهای زنانه قرار می گیرند. با این حال بعلت خونرسانی بیشتر در این ناحیه التهاب و درد بوجود می آید.
فیبروئید رحمی، تومورهای عضلانی هستند که در صورت افزایش فعالیت هورمونها بالاخص استروژن بهنگام بلوغ دیده می شوند این تومورها در خانمهایی که در سنین باروری هستند دیده می شوند. تومورهای مذکور بدخیم نیستند.
قرص های ضد بارداری با افزایش سطح استروژن خون می توانند از علل این بیماری باشند علایم این بیماری شامل احساس پری مثانه، تکرر ادرار و قاعدگی بسیار دردناک است.
منوراژی حالتی از قاعدگی بسیار دردناک است که لازم است علت آن سریعاً تشخیص داده شده و درمان شود چراکه در غیر این صورت بعلت شدت خونریزی کمبود آهن ایجاد شده و برای جبران و پیشگیری از عوارض آن بایستی از داروهای مکمل آهن استفاده کرد از علل مهم این بیماری کمبود ویتامین a ، استفاده از iud و کم کاری غده تیروئید است.
آمنوره به حالتی گفته می شود که در آن قاعدگی بسیار نامنظم بوده و یاحتی قطع می شود. علت اصلی این بیماری مصرف کم چربی و یا استفاده از رژیم های غذایی بسیار کم چرب می باشد.
استروژن هورمونی است که دوره های قاعدگی را تنظیم می کند ساختمان این هورمون از چربی و کلسترول تشکیل شده است و بنابراین مقدار چربی کافی برای ساخت و تثبیت این هورمون در بدن لازم است روغن زیتون منبع بسیار مناسبی برای این نوع چربی است.
در اثر فعالیت هورمونهای جنسی در دوران قاعدگی احتباس مایعات در بدن ایجاد می شود که توصیه می گردد با مصرف محدود مواد شور و نمک و همچنین انجام ورزشهای مناسب از این مسئله پیشگیری شود.چربی های اشباع شده که در تخم مرغ و گوشت به فراوانی موجود است سبب افزایش مشکلات مربوط به قاعدگی دردناک می شود بنابراین توصیه می شود در این دوره از مصرف اینگونه مواد پرچرب پرهیز گردد. روغن هسته انگور سبب جلوگیری از انقباضات دردناک رحمی می شود.
    7 روش ساده برای کاهش دردهای قاعدگی


1) نسخه­ ی مادربزرگ ها به درد می­خورد.

برخی از دختران جوان به نسخه­های مادربزرگ­شان علاقه نشان نمی­دهند اما راه­ حل­هایی مانند کیسه­­ های آب گرم می­تواند از شدت درد بکاهد. و یا حتی سعی کنید پای برنامه­ هایی بنشینید که به آنها علاقه دارید تا به درتان متمرکز نشوید.

2) سعی کنید در این مدت از نمک استفاده نکنید.

بدانید که بهترین راه خلاص شدن از درد شکمی ونفخ آن کم کردن مصرف نمک است،برای همین سعی کنید در این روزها از فست فودها وغذاهای آماده یا کنسروی استفاده نکنید تا مشکل شما حل شود.

3) شنا کنید.

دراین مدت برخی ورزش­های خاص می­توانند باعث شوند دراین روزها کمتر احساس مشکل کنید،ورزش شنا بیشتر به شما کمک می­کند با شنا کردن عضلات شکمی شما حرکاتی را تجربه می­کندکه گرفتگی و درد شکمی را کم می­کند و با شنا کردن جریان خون ناحیه لگن شما افزایش میابد.

4) استیک وکباب ممنوع.

هورمون استروژن،هورمون زنانه­ای است که در دوران سیکل قاعدگی میزان آن بالا می­رود،این میزان بستگی به آنچه می­خورید دارد،اگر عاشق استیک ویا کباب هستید باید بدانید که گوشت قرمز سرشار از چربی اشباع شده است و با خوردن گوشت قرمز چربی اشباع شده در خون شما بالا می­رود­ و این باعث تشدید علایم این دوره می­شود.

5) لبنیات نخورید.

مطالعات نشان داده کلسیم برای کاستن دردهای قاعدگی مفید است، اما نباید به سراغ لبنیات بروید چون وضعتان بدتر می­شود.بسیاری از محصولات لبنی حاوی مواد غذایی هستند که آراشیدونیک اسید نام دارد،این محصول باعث مقاومت بدن در مقابل ترکیبات ضددردی که بدن ترشح می­کند می­شود.

6) خوراک لوبیا بخورید.

حبوبات موادی هستند که میزان کافی فیبر را برای بدن شما تامین می­کنند اما برای جلوگیری از ایجاد گاز معده و نفخ شکم بهتر است از قرص­های ویتامین و قرص­هایی که به حضم بیشتر غذا کمک می­کند استفاده کنید.

7) شکلات بخورید.

شکلات­هایی با حدود 60 درصد کاکائو میزان سروتونین را در خون شما بالا می­برد وبه نسبت خلق و خوی شما نیز بهتر می­شود

برچسب ها: اولین قاعدگی ، تامپون چیست ، نوار بهداشتی ، قاعدگی ، قاعدگی دختران ، نحوه استفاده از نوار بهداشتی ، تامپون ، نواربهداشتی ، شنا در دوران عادت ماهیانه ، پریود دختران ، پریود رنان ، تامپون و پرده بکارت ، گذاشتن نواربهداشتی ، اولین عادت ماهانه ، عادت ماهانه دختران ، زمان پریود ، خونریزی در پریود ، تعویض نوار بهداشتی ، علل قطع قاعدگی ، شستشو در زمان پریود ، پریود خانمها ، دیسمنوره ، قاعدگی دردناک ، کاهش درد پریود ، کاهش درد قاعدگی ، کاهش درد عادت ماهانه ، کاهش دردهای قاعدگی ، استرس ، قاعدگی نامنظم ، دلایل قاعدگی نامنظم ، تاثیر استرس بر قاعدگی ، استرس و پریود ، قاعدگی زنان ، پریود ، دختران و پریود ،


جدید ترین مطالب

» گوشی کنشیندا یا قاتل اعصاب؟ با گارانتی کاووش تیم!
» ویژگیهای یک دختر ایرانی آماده ازدواج
» دانلود کلیپ دختر جالب در باشگاه ورزشی
» خندوانه یا کپی برداری از برنامه استیج
» درگیری فیزیکی، دیدار پرسپولیس و السیب را نیمه‌تمام گذاشت!
» صدور مجوز پخش دی‌وی‌دی‌ های محمدرضا شجریان
» مثبت بیاندیشیم
» قاتل امام زمان یه زن بود که...
» نخستین هواپیمای برقی با موفقیت پرواز کرد
» عکس دختر ایرانی و کره خر
» جدیدترین عکس و بیوگرافی شبنم فرشادجو بازیگر نقش هاله صحرایی سریال در حاشیه
» واقعیت ماجرای کتک زدن آزاده نامداری توسط فرزاد حسنی
» بهنوش بختیاری و رسوا کردن امیر تتلو ، واقعیت یا شایعه؟
» جوراب پوشیدن دختر بصورت تصویری
» مشخصات و قیمت گوشی موبایل A7000 لنوو
» ماجرای نقص فنی هواپیمای تهران تبریز آتا
» رضایت از شغل ، چرا و چگونه
» چگونه شاد باشیم؟
» بزرگی‌ و سفتی سینه‌ها
» بیوگرافی و جدیدترین عکس تینا آخوند تبار
» دانلود کلیپ دخترهای با مزه با حجم کم
» دختر ایرانی لای نرده ها
» بیوگرافی و جدیدترین عکس صدف طاهریان
» بیوگرافی و عکسهای آزاده زارعی بازیگر نقش باران در سریال آوای باران
» عکسی از ماریا کری و شوهرش در رختخواب!
» بیوگرافی و عکسهای متین ستوده بازیگر نقش شیوا در سریال یادآوری
» عکسهای دختر کرجی بی حجاب
» روش تست بی خطر آنتی ویروس
» شماره پیامک و شماره تلفن اطلاع از وضعیت سبد کالایی رایگان دولت
» تعمیر کولر گازی و لوازم خانگی در تبریز
» لـــــــیـــــــســـــــت کـــامـــل مــــطــــالــب

 

صفحه اصلی اضافه به علاقمندی ها