جینا | عکسـ ها و مطالبـ داغ

جینا jina.ir

شاید زمانی فقط دهه پنجاهی ها و دهه شصتی ها از قدیم و ندیم برایشان آشنا بود ولی اکنون کمتر کسی پیدا میشود که کلاه قرمزی را نشناسد.شخصیت دوست داشتنی کلاه قرمزی ، عروسکی با شیطنت ها و شیرین زبانیهای خاص خودش که از سال 71 میهمان خانه ها بوده است.
کلاه قرمزی و بچه ننه
کلاه قرمزی نام شخصیت عروسکی مجموعه تلویزیونی به نام صندوق پست و سه فیلم سینمایی کلاه قرمزی و پسرخاله ، کلاه قرمزی و سروناز و کلاه قرمزی و بچه ننه بود.این شخصیت عروسکی، بیشتر در سالهای دهه ۷۰ محبوب بود.در نوروز هر سال(از سال88) نیز، معمولاً ویژه برنامه ای با به کارگیری کلاه قرمزی و شخصیت همراه آن، آقای مجری، در شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود و اما کلاه قرمزی در نوروز 91 :
مجموعه «کلاه قرمزی» امسال بیشتر با محوریت عروسک‌ها پخش خواهد شد و ایرج طهماسب و حمید جبلی به تهیه‌کنندگی حمید مدرسی از اوائل بهمن ماه مشغول طراحی و نگارش آن هستند.
مهر نوشت: ضبط این مجموعه با تکمیل دکور برنامه از چند روز پیش شروع شده‌است، اما گروه برای پرهیز از حواشی سعی کردند این کار را بدون پوشش خبری و در آرامش کامل تهیه کنند. مجموعه «کلاه قرمزی» در 13 قسمت 40 دقیقه‌ای تهیه می‌شود و قرار است در ایام نوروز هر شب ساعت 20 روی آنتن شبکه دو برود. این مجموعه ساعت 15 هر روز تکرار خواهد شد. مجموعه «کلاه قرمزی» از تولیدات گروه خردسال و کودک شبکه دو است و امسال چهار عروسک جدید به این مجموعه اضافه می‌شود.

شنیده‌ها حاکی است فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» بعنوان تازه‌ترین نسخه سینمایی با حضور این عروسک‌های دوست‌داشتنی هم مراحل مونتاژ را سپری می‌کند و احتمالا سال آینده در سینماها اکران خواهد شد. مجموعه «کلاه قرمزی» یکی از برگ‌های برنده شبکه دو در ایام نوروز بوده‌ که در سال‌های قبل توانست مخاطبان زیادی را پای جعبه جادویی بنشاند. بازپخش سری ویژه این برنامه برای نوروز90 از چند شب پیش در کنداکتور پخش شبکه دوم قرار گرفته ‌است.
جام جم آنلاین: سال 71 بود كه عروسكی به نام «كلاه قرمزی» در تلویزیون ظهور كرد. عروسكی كه بلوزی سفید با راه‌های آبی‌رنگ بر تن داشت و بخشی از موهای مشكی‌اش را در زیر كلاهی قرمز پنهان كرده بود.

با این‌كه عروسك بود اما چشمان سیاهش در میان صورت پنبه‌‌ایش می‌درخشید. وقتی این عروسك شروع به صحبت می‌كرد با شیرین‌زبانی‌هایش همه را مسحور خود می‌كرد. «كلاه قرمزی» به شهرت رسید به شدت ماجراجو بود و اتفاقاتی را رقم می‌زد كه از هر پسر بچه بازیگوش می‌توان توقع داشت. تنها كسی كه می‌توانست او را كنترل كند، آقای مجری بود. كلاه قرمزی و آقای مجری خیلی زود به شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی تبدیل شدند.

محمدمهدی دادگو، اولین تهیه‌كننده‌ای بود كه هوشمندی به خرج داد و از شهرت كلاه‌قرمزی و آقای مجری استفاده كرد و در سال 73 با تولید فیلم «كلاه قرمزی و پسرخاله» یكی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران را تولید كرد.

بعد از اكران این فیلم بود كه عروسك كلاه قرمزی هم به بازار آمد و مهمان بیشتر خانه‌ها شد. از سال 71 تاكنون، كلاه قرمزی، پسرخاله و آقای مجری به شخصیت‌های محبوب بین بزرگسالان و كودكان تبدیل شده‌اند.

ایرج طهماسب از اول دهه 70 تا به امروز به عنوان آقای مجری بین مردم معروف شده و همه می‌دانند كه شیرین زبانی‌های كلاه قرمزی و پسرخاله حاصل خلاقیت و زحمات او و حمید جبلی است. طهماسب و جبلی 20 سال است كه با جان دادن به عروسك‌های كلاه قرمزی و پسرخاله، با آنها زندگی كرده‌اند و با آوردن آنها به سینما و تلویزیون باعث شده‌اند ساعاتی از روز و شب مردم توام با شادی و لبخند شود.

این دو نفر، با بسط زندگی كلاه قرمزی، در اطراف او شخصیت‌های زنده و عروسكی زیادی را شكل داده‌اند كه همه این شخصیت‌ها به عنوان شخصیت‌های دوست داشتنی در ذهن مردم مانده‌اند؛ عروسك‌هایی مانند سروناز، پسر عمه‌زا، مهمان دور، بَع بَعی و...

نوروز 90 كلاه قرمزی و دوستانش به شبكه 2 آمدند و بعد از نوروز در نظرسنجی‌ها مشخص شد كه آنها هنوز هم از لحاظ محبوبیت در صدر هستند. این شب‌ها شبكه 2 سیما برنامه نوروزی كلاه قرمزی را بازپخش می‌كند. مخاطبان زیادی این برنامه را برای بار دوم تماشا می‌كنند و لذت می‌برند.

نوروز 91، كلاه قرمزی 20 ساله باز هم به شبكه 2 می‌آید تا ثابت كند كه گذر زمان اگر توام با خلاقیت باشد به جای فراموشی باعث محبوبیت بیشتر شخصیت‌ها می‌شود. حتی اگر این شخصیت یك عروسك باشد كه بعد از اولین اكران سینمایی به موزه سینما هم راه یافت و به عنوان یكی از افتخارات سینمای ایران به ثبت رسید.افتخاری كه ریشه‌اش در تلویزیون است.

كلاه قرمزی و پسرخاله 20 ساله شده‌اند اما همچنان كودك هستند و این نشان می‌دهد كه كودك درون ایرج طهماسب و حمید جبلی كه خالقان این عروسك‌های نمایشی هستند هنوز شاد و سرحال است و قرار است بازیگوشی‌های دوست‌داشتنی خود را ادامه دهد.

صداپیشگان برنامه کلاه قرمزی ۹۱ + عکس

صداپیشگان برنامه کلاه قرمزی 91 + عکس

از راست به چپ، محمد بحرانی (صداپیشه ببعی و همساده)، بهادر مالکی (صداپیشه فامیل دور) و حمید جبلی (نویسنده و صداپیشه کلاه قرمزی و پسرخاله)

صداپیشگان برنامه کلاه قرمزی 91 + عکس
محمد رضا هدایتی گوینده نقش پسرعمه زا

  • جدیدترین مطالب

آمار